Vstúpte do sveta retailovej antropológie
Slovo antropológia znie na prvé počutie ako akademická disciplína, ktorá skúma biológiu človeka alebo kostrové vykopávky. Pokým domorodé kmene sú pod drobnohľadom desiatok antropológov, mestských ľudí, ich spotrebiteľské správanie a nákupné návyky zostávajú prevažne na okraji záujmu. Nakupovanie v modernom obchode je nový fenomén a stále sa vyvíja. Zaslúži si vlastnú disciplínu, ktorá prepája súčasné poznatky o človeku s praxou.

Holistický prístup
„Celok je viac ako súhrn jeho častí.” (Aristoteles)

Nástroje
„Začiatky všetkých vecí sú maličké“ (Cicero)

Holistický prístup
Retail je komplexné odvetvie. Jeho vlastnosti nemožno skúmať oddelene a jeho fungovanie nemožno riadiť riadením iba jednotlivých častí. Holistický znamená celostný. Retailová antropológia nazerá na retail ako na celok, ale zároveň skúma správanie na úrovni jednotlivcov. Rozlišuje jedincov - spotrebiteľov, ktorí niečo chcú alebo potrebujú pre seba a/alebo pre svoju rodinu. Retail uspokojuje vzniknutý dopyt. Zároveň vníma ľudí v úlohe nakupujúcich, ktorí už realizujú nákup, sú súčasťou nákupného procesu. Retail poskytuje prostredie pre nákup.Príklad z offline retailu: Žena nakupuje inak v prípade ak nakupuje s inou ženou, s mužom alebo s deťmi. Jeden reťazec zareagoval ponukou dvoch nákupných košíkov: čierny znamená „nepotrebujem asistenciu“, červený „potrebujem pri nákupe poradiť“. Ďalší obchodník vytvoril pohodlné sedenie pre mužov, ktorí čakajú na ženy, pokým si nakúpia. Detské kútiky majú podobnú úlohu. Nákupné správanie jednotlivcov (časť) ovplyvnilo obchod (celok) od voľby mobiliáru, dizajnu až po poskytované služby.
Príklad z online retailu: Opatrenia voči pandémii mali za následok uzatvorenie kamenných obchodov. Spotrebitelia mali možnosť nakupovať niektoré tovary iba online, čo pre mnohých znamenalo vôbec prvú skúsenosť s e-commerce. Dnes už nakupujú online bežne. Globálna pandémia (celok) ovplyvnila individuálne správanie spotrebiteľa (časť).
Pre retailovú antropológiu respektíve jej podoblasť kognitívnu psychológiu je vnem ako celok viac ako súhrn jeho častí. Vnem pozostáva s pocitov, ktoré v zákazníkovi vyvoláva prostredie retailu tu a teraz. Úlohu zohrávajú naladenie, želania, pozornosť, motivácia, očakávania, no zároveň sa zákazníkovi aktivujú v pamäti uchované informácie z predchádzajúcej skúsenosti s obchodom, personálom a nakupovaním.
Nástroje
Retailová antropológia využíva širokú paletu nástrojov a analýz v závislosti od konkrétnej situácie a potreby klienta. Pri našej práci vychádzame z reálnych dát, renomovaných výskumov, simulácií a štatistík – komerčných aj akademických, domácich aj zahraničných.
Dôležité vstupné údaje big data, hard data ako sú demografické štatistiky, typologická analýza sídiel, kúpyschopnosť, zamestnanosť, disponibilný príjem a ďalšie.
Rovnako významné sú small data, soft data, napríklad aktuálna pocity, nálady, postoje, vnímanie komunikácie a značky, očakávania, nákupné zvyky, nákupné správanie, náboženstvo, kultúrne odlišnosti a ďalšie.
Každé zadanie posudzujeme individuálne a sústreďujeme sa na interpretáciu dát a analýz. Často je najdôležitejšie vymedziť a pomenovať zistené skutočnosti. Oveľa ľahšie sa potom hľadajú a nachádzajú riešenia.